Yüzyılın En Büyük Arkeolojik Keşfi

İlk imparator Qin Shi Huang, ölümsüzlük iksiri arayışlarına girmiş. Hatta civanın ölümsüzlük vereceğini düşündüğü için şaraplarına cıva katarmış. Bu nedenle çok genç yaşta, 39, yaşında hayata gözlerini yummuş. Ölüm korkusu ve endişesi o kadar büyümüş ki, ahirette de onu yalnız bırakmayacak bir ordu kurulmasını istemiş Hayattayken sonsuz olamayan imparatorluğunun öteki dünyada sonsuz olmasını istemiş. Ve rivayetlere göre Terakota Ordusu’nun kurulmasını istemiş.

Terakota Ordusu olarak bilinen bu ordu insanı hayrete düşürecek kadar heybetli. Bu yapıyı özel yapan ne peki? Terakota Ordusu tamamı insan boyutunda olan askerler kilden yapılmış ve şuanda sadece 2000 kadarı gün yüzüne çıkarılmış. Keşfedilememiş 8000 kadar daha heykelin olduğu düşünülüyor. Bu heykellerinin hepsinin yüzlerinin farklı olması ise araştırma arzusunu tetikliyor. Peki bu askerlerin sırrı ne? Neden yıllardır keşfedilemiyor?

Terakota Ordusu'nu özel kılan şeylerden biri de hala keşfedilememiş olması. Aynı Mısır Piramitleri gibi. Arkeologlar ve müze uzmanları, yapıların hava ile temas etmesi halinde her şeyin tuzla buz olmasından endişeleniyorlar. Şuan gün yüzüne çıkarılmış heykeller bile orjinal halleri ile kalmamışlar. Gün yüzüne çıktıktan sadece 15 saniye sonra üzerlerinde bulunan vernik çatlamış soyulmaya başlamış. Bu tahrip etme korkusunun yanı sıra keşiflerin tehlikeli olması araştırma yapılamamasında en büyük etken. Mezara mekanik okların yerleştirilmiş olması, çevredeki cıva oranının çok yüksek olması, ve çeşitli bubi tuzaklarının bulunması araştırmaları güçleştiriyor.

Konu hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz BBC sitesini ziyaret edebilirsiniz.

portfolio item

Yorumlar

* Eposta adresinizi kimse ile paylaşmayız.