Sümeyye Ceylan ( Kurucu/Genel Müdür )

İstanbul’da doğa ile bağı kopmuş bir mahallede geçen çocukluğu sonrası gittiği Avusturya’da Lisans ve yüksek lisans eğitimini Viyana Üniversitesi Matematik bölümünde tamamladı. Yüksek lisansını Hızlı Fourier Dönüşümü üzerine yaptı. Pedagoji alanında 2. bir yüksek lisans yaptı. Bu sırada Viyana Kuffner Gözlemevinde astronomi eğitimleri aldı.

Gençliğinden beri Dünya’da eğitim alanında bir dönüşüme ihtiyaç duyulduğunu gözlemlediğinden, eğitimini tamamlayıp Türkiye’ye döndüğünde sosyal fayda yaratma amacıyla bir eğitim girişimi olan Usturlab Atölye’yi kurdu.

Orman Kaşifleri eğitim hareketi ile 40.000’in üzerinde çocuk ve gencin ücretsiz Ormanda Bilim Eğitimleri almasını, onlarca biyoloğun Orman Pedagojisi ile tanışmasını sağladı. Türkiye’nin 7 bölgesinde astronomi, ekoloji, biyoloji, mikrobiyoloji, matematik, kodlama, robotik, sanat ve felsefe alanlarında sayısı 100.000’i bulan çocuk ve gence ücretsiz eğitimler ulaştırdı. Çeşitli eğitim kurumlarında bilimsel danışmanlık yapmakta, oyunlar ve bilim merkezleri tasarlamakta olan Sümeyye Ceylan, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Felsefe Bölümünde doktorasına devam etmektedir. Evli ve 2 çocuk annesidir.

portfolio item