Atölyeler ve Kulüpler

Keşif ve Macera Dolu Bir Yolculuk!

Okul, bilgi evi, bilim merkezleri, özel veya kamusal çeşitli eğitim faaliyetlerinde uygulanabilen atölye ve kulüp çalışmaları öğrencilerin sosyalleşmesi, içindeki yeteneğini keşfetmesi ve istediği alanda çalışması için birincil adımlardan bir tanesi. Farklı disiplinlerde yürütülen kulüp çalışmalarımız her yeteneğe hitap edecek programlar içerir. İçerik olarak, astronomi, doğa bilimleri, tabiat, felsefe gibi evreni ve insanı anlamadaki temel yapı taşlarının açıklandığı uygulamalı eğitimler yer alır. Aynı zamanda sanat ve teknoloji alanlarına da yer verdiğim programlar mevcut. Yaş grubuna uygun olarak tasarlanmış modüllerden öğrenci kendi yeteneğine veya ilgi alanına göre katılmak istediği kulüp çalışmasını tercih eder. Müfredat derslerinin yanı sıra öğrencinin ilgi duyduğu alanda kendini keşfetmesini sağlayacak bu alternatif uygulamalar bilişsel ve psikomotor becerilerin çalıştırılmasında, öz benliğin oluşmasında ve/veya geliştirilmesinde oldukça etkilidir. Bu programlar ilkokul, ortaokul ve lise seviyesinde uygulanabilir niteliktedir.

Astronomi Kulübü

Kulüp çalışmalarında gökyüzünü merak eden çocuk kâşifler ve gençler amatör astronom olma yolunda ilk adımlarını atmaya başlıyor. Evrenin gizemli dünyası ve keşfedilmeyi bekleyen gök cisimlerine doğru birlikte yola çıkıyoruz. İlkokul, ortaokul ve lise gruplarına uygun eğitim müfredatlarını içeren bu kulüp çalışması deneysel ve çeşitli etkinlikler ile uygulamaya dayalı bir eğitim anlayışıyla hazırlanmıştır. Çeşitli okullarda, bilim merkezlerinde ve bilgi evlerinde süreli eğitimler kapsamında Astronomi Kulüp çalışmalarımız uygulanmış ve uygulanmaya devam etmektedir.


Orman Kaşifleri Kulübü

Öğrenciler bir sene boyunca en yakın orman, koru veya okul bahçesinde Orman Kâşifi çantalarını takıp, büyüteç ve kazma küreklerini eline alıp keşfe çıkarlar, bütün bir ekosistemi; görerek, dokunarak, koklayarak, çizerek yani yaşayarak öğrenirler. Türkiye’de  doğa eğitimleri kapsamında içerik olarak ilk ve tek örnek olan Orman Kâşifleri Projesi, okullarda, bilim merkezlerinde ve bilgi evlerinde kulüp çalışmaları olarak uygulanmaktadır.


Felsefe Kulübü

İnteraktif düşünüp sorgulamayı, yetişkin düşünme tarzını, doğru yetişkin olmak için çabalamayı ve yeni bakış açılarını bu kulüp eğitimleriyle keşfediyoruz. ''Yetişkinler neden az hayal kurar? Yetişkinleri nasıl tarif ederiz? Yetişkinler ile çocuklar arasındaki farklar nelerdir?'' gibi çeşitli sorulara yanıtlar arıyoruz. Katılımcının kendi yaşamıyla ilgili temel soruları sorması ve çeşitli metinler aracılığı ile kendisini ve dünyayı tanımasını amaçlıyoruz. Doğru bilgileri kendi başına eleyip, yaşam değerlerini bu doğrultuda kurmuş olan bireyler olmaları yolunda yardımcı oluyoruz. İlkokul, ortaokul ve liseye yönelik eğitim müfredatları ile Felsefe Kulübü çalışmaları; okullarda, bilim merkezlerinde ve bilgi evlerinde uygulanmaktadır. 


Sanat Kulübü

Hem modern hem geleneksel tarzın kesiştiği noktada buluşuyoruz. Şehrin gürültüsüne alışmış çocuk ve gençlerin kendilerini keşfedecekleri, kalıplaşmış terimlerin ve tekniklerin dışına çıkarak hem modern sanat dallarına dokunuş yapacak hem de çeşitli faaliyetlerle geleneksel sanat dallarına yakından bakacakları kulüp çalışmalarında mükemmel yeteneklerin doğuşuna defalarca şahit olduk. Bilimin ve sanatın tamamlayıcılığına her zaman inanarak hazırladığımız,  görsel sanatların ön planda olduğu  kulüp çalışması; İlkokul, ortaokul ve liseye yönelik eğitim müfredatları ile  okullarda, bilim merkezlerinde ve bilgi evlerinde uygulanmaktadır. 


Robotik ve Kodlama  Kulübü

Tüketmekten, üretmeye vakit bulamadığımız bu çağda, üretmenin verdiği hazzı yaşama noktasındayız!

Günümüz teknolojisi ile geleceği harmanlayan Robotik ve Kodlama Kulübü ile geleceğe dokunuyoruz. Çeşitli robotlar tasarlayıp ardışık olayları sıralıyor ve çözümler üretiyoruz. Tüketen değil üreten olma yolunda geleceğin dilini yaşayarak öğreniyoruz. Bu kulüp çalışması ilkokul, ortaokul ve liseye yönelik eğitim müfredatları ile okullarda, bilim merkezlerinde ve bilgi evlerinde uygulanmaktadır. 


Müze Kâşifleri Kulübü

Öğrenciler bu kulüpte İstanbul’da tarih kokan yapılara yakından bakar ve keşfeder. ''Müzeler neden oluşturulur? Müzeler oluşturulurken nelere bakılır?'' gibi konuları ele alarak Müze Kâşifleri Kulübü'nde tarihi ve kültürel değerlerin önemi, neden korunması ve ziyaret edilmesi gerektiği üzerinde duruyor, bilinçli ziyaretçi yetiştirebilmeyi amaçlıyoruz. Her müzeyi kendi içinde değerlendirerek yaşanmışlıkları yakından inceleyen bu kulüp çalışması; ilkokul, ortaokul ve lise seviyelerine uygun olarak okullarda, bilim merkezlerinde ve bilgi evlerinde uygulanmaktadır.