Ali Kuşçu Uzay Evi

İnsanlık tarihi boyunca eğitsel faaliyetlerde, insanlar daima mekânlarla bütünleşmiş ve değer kazanmıştır. Yapılacak olan eğitime uygun mekan tasarımının önemini bildiğimiz için, astronomi eğitimleri vermek için bir mekan tasarlama hayali kurduk.

Eyüp Belediyesi sponsorluğunda anahtar teslim kurmuş olduğumuz Ali Kuşçu Uzay Evi ile; anaokulundan başlamak üzere, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencisiyle yaşlarına uygun seviyede astronomi, evren, yıldızlar, galaksiler, evrenin genişlemesi, kara enerji gibi konularda astronomi atölyelerini işte bu mekanda gerçekleştirdik. Kendisi küçük etkisi çok büyük bu proje ile, 3 yılda 53.300 çocuğu ücretsiz olarak astronomi ile tanıştırdık. Tek seferlik eğitimlere ek olarak; Türk Astronomi Derneği ile yaptığımız işbirliği ile 12 haftalık Amatör Astronom Programı’nı tasarladık ve yüzlerce çocuğun TAD onaylı Amatör Astronom Sertifikasını almasını sağlayacak eğitimler tasarlayıp Ali Kuşçu Uzay Evi’nde uyguladık.

Türkiye’de ilk kez Türk Astronomi Derneği onaylı Amatör Astronomi Programı ile Uzay Evi 300'ün üzerinde proje arasında "Kültür ve Sanat" kategorisinde Altın Karınca Belediyecilik Ödülleri'nde birincilik ödülünü kazandı.

Usturlab olarak 3 yıl boyunca işletmesini de üstlendiğimiz Ali Kuşçu Uzay Evi ile 01.01.2018 tarihinde profesyonel hayatımız sona ermiştir. Halen ücretsiz eğitimler Eyüpsultan Belediyesi çatısı altında devam etmektedir.

Uzun ve kısa vadeli projelerimiz hakkında daha ayrıntılı bilgi almak ve işbirliği tekliflerimizi öğrenmek için bilgi@usturlab.com.tr’ye mail atabilirsiniz.

portfolio item portfolio item portfolio item portfolio item portfolio item portfolio item