Bilim Merkezi

Bilim merkezleri, Dünya çapında bilimin çocuklara, gençlere ve toplumun bütün bireylerine aktarılmasında öncülük eden merkezler haline gelmiştir. Usturlab, geliştirmiş olduğu eğitim anlayışını, bilim merkezine uyarlayarak bilim merkezi tasarım, uygulama ve danışmanlık hizmetlerinde kendi imzasını ortaya koymuştur.

Kayapınar Belediyesi için hazırlanmış olan toplam 6.700 m² alanda tasarlanan Kayapınar Keşif Merkezi ve İslam Bilim Teknoloji Tarihi Müzesi, Usturlab’ın eğitim yaklaşımı ve müze bilimci, bilim tarihçileri, bilim insanları ve eğitimcilerden oluşan uzman kadrosunun danışmanlığında Stüdyo Vertebra tarafından mimari tasarımı yapılmış Türkiye’nin en başarılı yerel bilim merkezlerinden biri olacak yenlikçi bir projedir.

Projemiz, planetaryum, etkinlik alanları, botanik bahçesi, tamamen bölge için özel tasarlanmış sergi tasarımları gibi birçok fonksiyonu bünyesinde barındıran programıyla, bulunduğu bölgede eğitim odaklı bir merkez oluşturmayı hedefliyor.

Diyarbakır’da 4.000 m² oturum alanı; 2.600 m² İslam Bilim Teknoloji Tarihi Müzesi ve 4.100 m² Keşif Merkezi olmak üzere toplam 6.700 m² inşaat alanına sahip Kayapınar Keşif Merkezi ve İslam Bilim Teknoloji Tarihi Müzesi, 80 kişilik planetaryumunda uzayın derinliklerine yolculuğa çıkmak, botanik bahçede yeni türlerle tanışmak, doğa, bilim ve teknoloji ile iç içe vakit geçirmek için bölgedeki eğitim alanlarının tam merkezinde ve ana ulaşım akslarının kesişimine yakın konumuyla bölgenin eğitim ve bilim alt yapısını güçlendirecek önemli bir merkez olmayı hedefliyor.

Uzun ve kısa vadeli projelerimiz hakkında daha ayrıntılı bilgi almak ve işbirliği tekliflerimizi öğrenmek için bilgi@usturlab.com.tr’ye mail atabilirsiniz.

portfolio item